Muzyka nie tylko łagodzi obyczaje, ale może wpływać na stan naszego umysłu. Odkryto, że określone dźwięki sprzyjają przywoływaniu dobrych wspomnień. Jeśli więc chcesz poprawić sobie humor, włącz odpowiednią melodię.
![Jak wywołać dobre wspomnienia? Muzyką [© WavebreakMediaMicro - Fotolia.com] Jak wywołać dobre wspomnienia? Muzyką [© WavebreakMediaMicro - Fotolia.com]](http://www.senior.pl/Jak-wywolac-dobre-wspomnienia-Muzyka_img58e14f534b834.jpg)
Wesoły motyw muzyczny w szybkim tempie może wywołać szczęśliwe
wspomnienia, natomiast powolne i melancholijne melodie przywołują pamięć o smutnych sytuacjach z przeszłości.
Od dawna wiadomo, że muzyka wpływa na nasz nastrój. Teraz sprawdzono, w jaki sposób możemy ją wykorzystać, by poprawić sobie humor lub zyskać refleksyjne nastawienie.
Badacze z Uniwersytetu McGill w Montrealu intensywność i rodzaj muzyki istotnie wpływa na ludzką
pamięć. Do badań zaprosili 48 osób, które wysłuchały 32 krótkich utworów. 30-sekundowe kompozycje podzielono na cztery grupy: wesołą (pogodne motywy, szybkie tempo), „spokojną" (pogodny moty, powolny rytm), „smutną „(melancholijny motyw, powolny rytm) oraz „groźną" (negatywnie nacechowany motyw, szybkie tempo).
Uczestnicy mieli podczas słuchania utworów przypomnieć sobie jakieś wydarzenia, w których brali udział. Kiedy wsppomnienie się pojawiało, badani wstrzymywali seans i krótko relacjonowali to, co im właśnie „przyszło do głowy".
Odkryto, że wspomnienia uczestników szybciej pojawiały się w odpowiedzi na utwory uznane za „wesołe" i znacznie różniły się one od tych wywoływanych przez inne utwory. Wesołe melodie przywodziły na myśl pozytywne wspomnienia, a kawałki z grupy smutnej lub groźnej sprawiały, że uczestnicy zaczęli myśleć o negatywnych wydarzeniach.
Jakkolwiek już od jakiegoś czasu wiadomo, że
muzyka wpływa na nastrój, nowe testy dokładają kolejną cegiełkę wiedzy w tym zakresie i można mieć nadzieję, że lepsza znajomość muzycznego oddziaływania na nasz
nastrój pozwoli jeszcze efektywniej wykorzystywać muzykę do celów terapeutycznych u ludzi z
zaburzeniami emocjonalnymi czy depresją.
O badaniach napisano w czasopiśmie Memory & Cognition
Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »