Stałe odczuwanie lęku czy niepokoju jest bardzo uciążliwe. Okazuje się jednak, że można to osłabić opisując swoje emocje. Pisanie może pomóc tym, którzy odczuwają niepokój, w odzyskaniu równowagi i wykonywaniu stresujących zadań.
![Sposób na lęk - pisanie [fot. bnenin - Fotolia.com] Sposób na lęk - pisanie [fot. bnenin - Fotolia.com]](http://www.senior.pl/Sposob-na-lek-pisanie_img59d3702254f65.jpg)
Uczeni z Uniwersytetu Stanowego Michigan w East Lansing i Uniwersytetu Emory w Atlancie wskazują, że troska o różne sprawy angażuje zasoby poznawcze - ludzie odczuwający
niepokój wykonują więcej działań w tym samym czasie - kiedy coś robią, jednocześnie starają się monitorować i tłumić swoje obawy.
W badaniu wzięła udział grupa studentów, którzy odczuwali chroniczny
lęk. Zostali poddani testowi wymagającemu dużego zaangażowania, trzeba bowiem było dawać dokładne odpowiedzi w określonym czasie. Uczestników podzielono jednak na dwie grupy - pierwsza przed testem przez osiem mminut miała spisywać odczuwane emocje i myśli, druga w żaden sposób nie przygotowywała się do zadania.
Okazało się, że ci, którzy opisali swoje stany
emocjonalne, byli skuteczniejsi w teście. Co ciekawe, analiza ich aktywności mózgu dokonana za pomocą elektroencefalografii (EEG), wykazała, że zużywali mniej zasobów poznawczych niż pozostali. Według autorów opisywanie emocji pozwoliło uczestnikom uwolnić umysł od obaw i zwrócić ich uwagę na wykonywane w danym momencie zadanie.
Wyniki potwierdzają rezultaty poprzednich badań - pisanie pomaga ludziom pokonywać
stresujące doświadczenia. Może być więc wykorzystywane terapeutycznie, a także doraźnie, kiedy trzeba zmierzyć z jakimś wymagającym zadaniem.
Wyniki badań opublikowano w magazynie Psychophysiology.