Delikatny smak ryżu doskonale łączy się z różnymi przyprawami. To właśnie między innymi ze względu na swoją uniwersalność oraz walory odżywcze znajduje on zastosowanie w każdej kuchni świata. Jednak jakich dodatków użyć, aby wydobyć w pełni tkwiący w ryżu potencjał? Oto kilka prostych inspiracji, które pozwolą nam odkryć zarówno egzotyczne, jak i bardziej łagodne oblicze tych niepozornych ziarenek.
![Oryginalne smaki ryżu [© Francesco83 - Fotolia.com] Oryginalne smaki ryżu [© Francesco83 - Fotolia.com]](http://www.senior.pl/Oryginalne-smaki-ryzu_img563151b7435f0.jpg)
Ryż to nieodłączny element potraw pochodzących ze wszystkich krańców świata. Te uniwersalne ziarenka dostarczają bowiem dużo energii i już za sprawą kilku prostych dodatków mogą diametralnie zmienić swój smak, stając się podstawą coraz to nowych inspiracji kulinarnych. Istnieje jednak kilka sprawdzonych zestawów przypraw, które od lat wykorzystywane są przez miłośników dań z dodatkiem ryżu.
Orientalne inspiracjeNajpopularniejszy sposób serwowania białych ziarenek zainspirowany jest kuchnią indyjską. Wykorzystując ryż Basmati oraz tradycyjne przyprawy, takie jak
kurkuma, curry oraz unikatowe mieszanki ziół nazywane masalą szybko wyczarujemy danie rodem z krainy Gangesu.
Innym dodatkiem do ryżu jest sos sojowy, który w połączeniu z olejem sezamowym, imbirem oraz chili stanowi podstawę chińskiego ryżu po kantońsku, który od pokoleń zachwyca głębią kontrastujących ze sobą aromatów.
Smak Nowego ŚwiataRyż bardzo często gości również w potrawach z kontynentu amerykańskiego. Klasyczny ryż biały dopełniony dużą ilością
chili, papryki słodkiej oraz pieprzu cayenne to recepta na prawdziwie ognistą ucztę w stylu meksykańskim.
Powrót do EuropyNie można zapomnieć również o Europie, która także lubuje się w kulinarnych wyczynach, bazujących na
ryĹźowych ziarenkach. Słoneczna Italia, będąca ojczyzną nie tylko pizzy i pasty, ale i risotto, stworzyła przepis na ryż, który zamiast od razu wrzucać do wrzątku, najpierw podsmaża się na patelni z posiekanym czosnkiem, cebulą, tymiankiem, estragonem oraz mielonym kminem rzymskim, a dopiero później zalewa warzywnym bulionem. Taka metoda pozwala nasycić ziarenka ryżu maksymalną ilością wyrazistych smaków, dzięki czemu ryż sam w sobie stanowi główne danie.
Sposobów na przygotowywanie ryżu jest zapewne tyle, ilu jest na świecie smakoszy tego specjału, niemniej jeśli dopiero zaczynamy przygodę z odkrywaniem nowych smaków, warto kierować się sprawdzonymi oraz uwielbianymi na całym świecie kompozycjami aromatycznych przypraw.
Britta