W trakcie wakacji łatwo o chwile, które będziemy chcieli wspominać przez resztę roku. Era kronik rodzinnych pisanych ręcznie skończyła się dawno temu, dziś rządzi fotografia. Zdjęcia są najlepszą pamiątką. Ważne, aby były wyraźne i dobrej jakości.
![Jak zrobić dobre zdjęcie? 3 podstawowe rady [© Brocorwin - Fotolia.com] Jak zrobić dobre zdjęcie? 3 podstawowe rady [© Brocorwin - Fotolia.com]](http://www.senior.pl/Jak-zrobic-dobre-zdjecie-3-podstawowe-rady_img4e92c1005aca5.jpg)
Wszyscy chcemy dobrze wychodzić na
zdjÄciach. Niestety szeroki uśmiech i piękne tło nie zawsze gwarantują dobry efekt. Podstawą jest solidny sprzęt, np. lustrzanka i jasny obiektyw. W dobie takich aplikacji, jak Photoshop możemy oczywiście wiele poprawić, jednak nie zastąpi to dobrej kompozycji kadru i odpowiedniego ujęcia. Oto kilka reguł, które poprawią jakość naszych fotograficznych wspomnień.
Dobre ujęcie
Istotnym krokiem jest wybranie najlepszego dla nas punktu widzenia. Są trzy możliwości:
- Fotografowany obiekt jest na wysokości naszych oczu: wówczas zachowana zostaje perspektywa i proporcje.
- Fotografujemy coś z góry - to lekko zniekształca perspektywę.
- Robimy zdjęcie ustawiając się poniżej obiektu, dzięki czemu wydaje się on większy.
Kolejna decyzja dotyczy tego, na jakim planie zrobimy nasze zdjęcie. Zależy, co ma być w centrum zainteresowania: obiekt, czy jego otoczenie. Oto kilka przykładowych planów:
- Plan ogólny (obiekt i jego otoczenie).
- Plan amerykański ( obiekt ujęty w połowie).
- Plan pośredni (obiekt zaprezentowany bliżej i przedstawiony w całości).
- Zbliżenie (wyeksponowanie jednego detalu).
Portrety i zdjęcia grupowe
W przypadku portretu, najlepiej robić go, korzystając z większych zakresów ogniskowych, czyli z tzw. zoomem, i na możliwie małych wartościach przysłony. Wówczas możemy uzyskać efekt ładnie rozmytego tła. Dla portretów najlepsza jest orientacja wertykalna – daje wrażenie bliskości. Dla zdjęć grupowych natomiast optymalna będzie orientacja horyzontalna – daje poczucie głębi, stabilności i dystansu. Dobrze jest zrobić kilka wersji zbiorowej fotografii, gdyż zawsze znajdzie się ktoś, kto w tym momencie poruszy się albo mrugnie...
W sytuacji, gdy chcemy uchwycić ruch, zasady nieco się zmieniają. Dynamiczna
fotografia wymaga krótszych czasów naświetlania, co oznacza, że przysłona musi mieć mniejsze wartości, czyli być bardziej otwarta (np. f 1.8, f.2.0). Jeśli obiektyw jest ciemny, dobre naświetlenie uzyskuje się poprzez zwiększenie czułości parametru ISO (im większy parametr, tym większe prawdopodobieństwo uzyskania szumów, czyli zakłóceń obrazu w jego ciemniejszych partiach).
Krajobraz w obiektywie
Niezapomniane
widoki to stały element albumów z podróży. Jak je uchwycić najlepiej? Tego typu zdjęcie potrzebuje wyższych wartości przesłony - f 5, f 8. Niezwykle istotne jest kadrowanie. Pomocny jest podział według zasady złotej proporcji. Chodzi tu o nakreślenie na obrazie teoretycznych linii podziału na trzy równe poziome i pionowe części. Stanowią one tzw. trójpodział. Najlepszy efekt uzyskuje się, gdy obiekt umiejscowiony jest na przecięciu poziomych i pionowych linii. To mocne punkty obrazu – na nich zwykle koncentruje się oko.
www.blackpoint.pl