Ludzi na całym świecie pociąga tworzenie i odbieranie sztuki, a emocje są zwykle głównym tematem nie tylko w dziełach wizualnych, a też w muzyce i sztukach performatywnych. Mimo to, mechanizmy leżące u podstaw odczuć, jakie wywołuje sztuka, ciągle są słabo opisane.
W nowym badaniu sprawdzono, jak oglądanie
sztuki wizualnej wpływa na
emocje. Uczestnicy oglądali różne rodzaje dzieł i opisywali odczucia, jakie to doświadczenie wzbudzało w ich ciałach. Rejestrowano ruchy gałek ocznych badanych podczas oglądania dzieł i oni sami określali, jakie emocje wywołuje każda obejrzana praca.
- Oglądanie sztuki wywoływało w ludziach wiele różnych uczuć i emocji. Mimo że liczne prace poruszały smutne lub przerażające tematy, emocje, których doświadczali ludzie, były w przeważającej mierze pozytywne. Doznania w ciele wywołane poprzez sztukę przyczyniły się też do powstawania
emocji: im silniejsza była reakcja organizmu na dzieło, tym silniejsze towarzyszyły temu emocje - mówi profesor Lauri Nummenmaa z Uniwersytetu w Turku w Finlandii.
- Postacie ludzkie były najciekawszym tematem i najczęściej je oglądano. Ludzie mają tendencję do wczuwania się w czyjeś emocje i tak jest prawdopodobnie również wówczas, gdy oglądamy innych w dziełach sztuki. Emocje przedstawione w pracach mogą zostać „wchłonięte" przez widza niezauważenie, dzięki tak zwanemu odbiciu lustrzanemu - wyjaśnia Riitta Hari z Uniwersytetu Aalto.
W badaniu wzięło udział niemal 1,2 tys. osób z różnych krajów, które oceniały emocje, jakie wywołuje ponad 300 dzieł sztuki. - Wyniki sugerują, że nasze ciała odgrywają istotną rolę w doznaniach estetycznych. Doznania organizmu mogą przyciągać ludzi do sztuki: wywołuje ona różne odczucia, a taka stymulacja ośrodków przyjemności sprawia, że widz pozytywnie to kojarzy. Stąd emocje oraz doznania cielesne wywoływane przez sztukę można wykorzystać np. w rehabilitacji i dbałości o zdrowie psychiczne - zauważa profesor Nummenmaa.
Na podstawie: Art Evokes Feelings in the Body